دکتر محمد ابراهیم طاهریان

متخصص جراحی استخوان و مفاصل


مصاحبه های تلوزیونی

مراجعه به مطب

جراحی آندوسکوپی دیسک آینده خوبی برای دیسککتومی

بازبینی
چکیده : متاسفانه پرولاپس دیسک کمری در دنیای امروز با نوجه به سبک زندگی ، شیوع زیادی دارد و روش اولیه برای درمان آن در بسیاری از مراکز هنوز دیسککتومی باز یا همان جراحی باز دیسک کمری که جراحی سنگینی هم می باشد است که با بهره گیری از بزرگنمایی میکروسکوپ و نورانی کردن محل جراحی برای سهولت انجام آن اجرا می شود . طول مدت بستری شدن بیمار معمولا کمتر از 24 ساعت است ولی به دلیل درد بعد از عمل بیمار باید یک روز در بیمارستان بماند و تحت نظر باشد .

این بررسی ، توصیفی است برای جراحی آندوسکوپی ستون فقرات (TESS)که با استفاده از تکنولوژی ویدئو HD انجام می شود و به طور کلی متد عمل بر پایه ی بی حسی موضعی بوده و با تطبیق شواهد در این بررسی مقایسه ای بین روش جراحی آندوسکوپی دیسک با جراحی باز صورت می گیرد .

روش ها : با استفاده از مقالات ، گزارش نتایج بالینی و متون الکترونیکی ، روش TESS توضیح داده می شود . در صورت لزوم اطلاعات بین المللی که شامل خلاصه پیشرفتها در این زمینه است نیز ترجمه شده است .علاده بر این اطلاعاتی که توسط نویسندگان در این زمینه و همکاران آن ها فراهم آمده و در کتابخانه های شخصی نگهداری می شود نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

نتایج : تجزیه و تحلیل داده ها حاکی از آن است که ضعیفترین نتایج آندوسکوپی ترانسفورمینال معادل با جراحی باز دیسک کمری است و در این روش صرفه جویی قابل توجهی نیز در هزینه ها ، به دلیل کوتاه بودن مدت بستری بیمار ، می شود .علاوه بر این شواهدی دال بر بهبود تنگی کانال فورمینال با آندوسکوپی دیسک وجود دارد .

نتیجه گیری : بر اساس شواهد موجود برای درمان پرولاپس دیسک کمری ، همراه با تنگی کانال نخاعی یا بدون آن ، آندوسکوپی دیسک میتواند نتایج خوبی داشته باشد .

این مقاله به زبان انگلیسی


Reference


آدرس مطب : تهران ، خیابان آفریقا ، چهارراه جهان کودک ، نبش کوچه صانعی ، برج امیر پرویز ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 88878411 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فیلم های آموزشیمصاحبه های تلوزیونیمطالب و مقالات فارسیمطالب و مقالات انگلیسیآدرس و کروکی کلینیکصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر