دکتر محمد ابراهیم طاهریان

متخصص جراحی استخوان و مفاصل


مصاحبه های تلوزیونی

مراجعه به مطب

اندوسکوپی دیسک در افراد چاق

فواید کلینیکی فوق العاده برای بیماران چاق ، با روش جراحی کم تهاجمی فول اندوسکوپی دیسک بدون بیهوشی و به صورت سرپایی
سابقه :
اثرات سوء چاقی روی عواقب جراحی ستون فقرات کاملا واضح است و این عواقب بارها و بارها با تفاوت های اندک گزارش شده است . به دلیل ابتلای بیماران چاق به امراض متعدد و با توجه به اینکه افراد چاق نیاز به میزان بیشتری از داروهای بیهوشی دارند ، ریکاوری این افراد مشکل تر است .همچنین قدرت کم انقباض عضلات اشخاصی که چاق هستند ، همه و همه به عنوان عوامل تشدید کننده عوارض بیهوشی در این افراد می باشد .

تحقیق : جراحی اندوسکوپی دیسک به منظور رفع تنگی کانال نخاع کمری و گردنی ، بهترین گزینه برای بیماران مبتلا به چاقی است که به بیهوشی عمومی نیز احتیاج ندارد . هدف از این مطالعه ، ارزیابی مزایای جراحی اندوسکوپی دیسک برای درمان تنگی کانال نخاع کمری و گردنی در بیماران چاقی که فتق دیسک و رادیکوپاتی (فشار روی ریشه های عصب) دارند ، است .

پس از برسی های نهایی ، نموداری از 82 بیمار چاق با اضافه وزن بالای 30 کیلوگرم تهیه شد. این بیماران قبلا تحت درمان با تزریق و پس از آن ، انجام جراحی اندوسکوپی دیسک قرار گرفته بودند . طبقه بندی این بیماران با توجه به آن ها به شکل زیر انجام شد :
گروه اول : بیماران با اضافه وزنی بین 34/9 تا 30 کیلوگرم
گروه دوم : بیماران با اضافه وزنی بین 39/9 تا 35 کیلوگرم
گروه سوم : بیماران با اضافه وزنی بیش از 40 کیلوگرم

که این بیماران از افراد بالای 40 سال و سالخوردگانی با سن متوسط 61/8 سال که 40% آنها زن و 60% مرد بودند ، انتخاب شدند . این بیماران که تحت درمان با جراحی فول اندوسکوپی قرار گرفته بودند با شکایت درد انتشاری در ناحیه پشت و در بازه زمانی سال های 2012 تا 2007 مورد بررسی قرار گرفتند .

نتایج آماری : میانگین بهبودی و کاهش درد ، یک سال پس از عمل جراحی برای گروه های مورد بررسی به شرح زیر است :
برای گروه اول 68/4% کاهش درد ، برای گروه دوم 66/1% و برای گروه سوم 43/5%کاهش درد ایجاد شده است.میانگین احساس درد پیش از عمل در بیماران چاق مورد بررسی نیز به ترتیب برای گروه اول 8/8 ، برای گروه دوم 9/2 و برای گروه سوم 9/0 بوده است که همه این بیماران در پرسشنامه گزارش دردی شدید و پایدار را دادند .

میانگین احساس درد در همین بیماران یک سال بعد از انجام عمل جراحی اندوسکوپی دیسک که حاکی از دردی خفیف و متناوب بوده است نیز به ترتیب برای گروه اول 2/6 ، برای گروه دوم 3 و برای گروه سوم 3/2 می باشد . در این جامعه آماری گزارش عفونت یا عوارض دیگر نیز وجود نداشت و میزان عود فتق دیسک در این افراد تا یک سال بعد از عمل اندوسکوپی برای گروه اول 7/5% ، برای گروه دوم12/5% و برای گروه سوم 0% بوده ست .

نتیجه گیری : طبق این مطالعات می توان نتیجه گرفت که برای افراد چاق جراحی اندوسکوپی دیسک ، نسبت به جراحی باز دیسک تاثیر بیشتر و خطرات و عوارض کمتری دارد . بنا به این تحقیقات اندوسکوپی دیسک یک روش بسیار خوب ، با حداقل تهاجم در بیماران چاق است که بدون بیهوشی عمومی با کمترین عوارض و به صورت سرپایی انجام می گیرد . این مطالعات می تواند در آینده انتخاب بیماران چاقی که تمایل دارند به صورت سرپایی و با عوارض کم ، درمان فتق دیسک برایشان انجام شود را ساده تر می کند .

نمودار زیر بیانگر درصد موفقیت اندوسکوپی دیسک تعریف شده توسط MacNab می باشد

این مقاله به زبان انگلیسی

Reference


آدرس مطب : تهران ، خیابان آفریقا ، چهارراه جهان کودک ، نبش کوچه صانعی ، برج امیر پرویز ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 88878411 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فیلم های آموزشیمصاحبه های تلوزیونیمطالب و مقالات فارسیمطالب و مقالات انگلیسیآدرس و کروکی کلینیکصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر