دکتر محمد ابراهیم طاهریان

متخصص جراحی استخوان و مفاصل


مصاحبه های تلوزیونی

مراجعه به مطب

درمان اسپوندیلیت عفونی به روش اندوسکوپی

عفونت های ستون فقرات به دلیل انواع گوناگون این بیماری و شرایط سختی که برای بیمار به وجود می آورد همچنان یک چالش بزرگ برای پزشکان محسوب می شود . روش های متداول کنترل بیماری عبارت اند از روش قدیمی تجویز آنتی بیوتیک و روش جراحی دبریدمنت (خارج کردن بافته های مرده) با اندوسکوپی و شستشوی محل درگیر عفونت با بتادین رقیق (PEDI) برای درمان بیماران مبتلا به اسپوندیلیت عفونی .

روش ها :
در این مطالعه بر روی 32 بیماری که از ژانویه 2005 تا جولای 2010 تحت درمان با متدPEDI قرار گرفتند تحقیقاتی انجام شد .فهرستی از بیماران کاندیدای جراحی تهیه شد که این بیماران به انواع مختلف عفونت ستون فقرات از قبیل عفونت بعد از عمل ، عفونت پیشرفته با تورم چرکی اپی دورال ، عفونت عضله پسواس ، تورم عفونی عضله پاراورتبرال ، عفونت اسپوندیلیت گسترده و عود عفونت بعد از دبریدمنت فیوژن ( خشک کردن محل عمل ) مبتلا بودند .

برای تشخیص اینکه آیا درمان با آنتی بیوتیک باید ادامه پیدا کند یا نیاز به مداخله جراحی وجود دارد معاینات دقیق فیزیکی ، تطبیق شرایط با معیارهای مک نب ، آزمایشات منظم سرولوژِیک و بررسی تصویربرداری های انجام شده صورت گرفت .

دست آوردهای آماری :
در 28 نفر از بیماران مورد مطالعه معادل 87/5% باکتری ایجاد عفونت در نمونه برداری ، شناسایی شد . با آزمایشاتی که روی نسج عفونی انجام شد آنتی بیوتیک های تزریقی مناسب برای درمان عفونت شناسایی شد و این داروها برای بیماران تجویز گردید . در 27 نفر از موارد مورد بررسی معادل 84/4% از کل بیماران ، بعد از انجام PEDIکاهش درد قابل توجهی گزارش شد .

26نفر معادل 81/3% از کل بیماران بعد از انجام PEDIو درمان مستمر با آنتی بیوتیک ، به طور کامل بهبود پیدا کردند . بجز 3 مورد از بیماران مورد بررسی که از بی حسی گذرا در ناحیه کمری شکایت داشتند ، عوارض عمده دیگری گزارش نشد .

نتیجه گیری :
PEDIروشی مناسب برای شناسایی باکتریولوژیک در عفونت های ستون فقرات است و می تواند در تسکین علائم بیماری و کمک به از بین بردن اسپوندیلیت عفونی کمری نیز موفق باشد . این روش برای بیمارانی که به درمان های قدیمی قبل از جراحی باز پاسخ نمی دهند ، جایگزین مناسبی است.
Reference


آدرس مطب : تهران ، خیابان آفریقا ، چهارراه جهان کودک ، نبش کوچه صانعی ، برج امیر پرویز ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 88878411 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فیلم های آموزشیمصاحبه های تلوزیونیمطالب و مقالات فارسیمطالب و مقالات انگلیسیآدرس و کروکی کلینیکصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر