درباره انحراف زانو

انحراف زانو ، یکی از شایع ترین علل مراجعه افراد به مطب پزشکان متخصص ارتوپد می باشد.

انحراف زانو می تواند به یکی از حالات زیر باشد :

  1. انحـراف زانو به سمت داخل یا والگوس که از آن تحت عنوان زانوی ضربدری نیز یاد می شود.
  2. انحـراف زانو به سمت خارج یا واروس که به پای پرانتزی نیز موسوم است.
  3. انحـراف زانو به سمت عقب یا رکورواتوم

در مقاله پیش رو به انحراف زانو به طرف خارج یا پاپرانتزی و روش درمان آن پرداخته ایم ؛ خواندن مقاله حاضر برای افرادی که با این مشکل درگیر هستند خالی از لطف نیست.

انحراف زانو

آناتومی مفصل زانو

پیش از پرداختن به علل انحراف زانو و راه های درمان آن ؛ لازم دانستیم که در این بخش به اجمال ، توضیحاتی در خصوص آناتومی مفصل زانو ارائه نماییم.

مفصل زانو ، از بزرگ ترین مفاصلی است که وزن بدن را تحمل می کند. به طور کلی مفصل زانو متشکل از 4 استخوان می باشد.

در بخش فوقانی زانو و انتهای استخوان ران ؛ استخوانFemoral واقع شده است. بخش تحتانی مفصل زانو ، از 2 استخوان تحت عناوین استخوان های درشت نی و نازک تشکیل یافته است.

بخش اعظم نیروی وزن از استخوان درشت نی یا تیبیا عبور می کند.

و اما استخوان چهارم زانو ، پاتلا یا کشکک است که در قسمت قدامی مفصل زانو قرار گرفته است.

لازم به ذکر است که در مجاورت این استخوان ها ؛ نسوج دیگری نظر عروق و اعصاب ، لیگامان ها ، پوست و منیسک ها واقع شده اند.

انحراف زانو یا پاپرانتزی چیست ؟

زانوهای ما باید زمانی که سر پا می ایستیم و مچ پاهایمان را به هم می چسبانیم ، در نزدیکی هم قرار گرفته و یک فاصله جزئی با هم داشته باشند.

حال آن که زانوهای برخی افراد در این وضعیت ، از هم فاصله بیشتری داشته و این طور به نظر می رسد که پاهای فرد در حالتی شبیه به پرانتز در کنار هم قرار گرفته اند ؛ در چنین حالتی گفته می شود که انحـراف زانو وجود دارد.

علل انحراف زانو

انحراف بخش فوقانی استخوان درشت نی یاGenu varum ، اصلی ترین عامل انحـراف زانو محسوب می شود.

البته ناگفته نماند که گاها ، تغییر شکلی که در بخش های تحتانی تنه استخوان ران ایجاد می شوند نیز سبب پرانتزی شدن زانو می شوند.

انحراف زانو

آیا برای درمان انحراف زانو ، انجام جراحی ضروری است ؟

در این خصوص باید اشاره داشت که چنانچه انحراف پا صرفا منجر به تغییر شکل زانو شده و دردی به همراه نداشته باشد ، خیر نیازی به جراحی وجود ندارد.

البته در صورتی که فرد تمایل به اصلاح شکل زانوهای خود داشته باشد ، می تواند به عنوان یک جراحی زیبایی اقدام به انجام عمل انحـراف زانو نماید.

اما در صورتی که انحراف پا با درد زانو توام باشد ، ممکن است که پزشک برای درمان این اختلال درخواست جراحی را صادر نماید.

جراحی انحراف زانو

جراحی انحراف زانو یا جراحی پای پرانتزی ، یک عمل نسبتا بزرگ تلقی می شود که انجام آن می تواند ریسک بروز خطراتی ؛ از جمله عفونت در موضع عمل ، شکستگی استخوان ، آسیب پذیری اعصاب یا عروق ناحیه عمل ، درد زانو بعد از جراحی ، جوش نخوردن یا جوش خوردن با تاخیر محل جراحی را در پی داشته باشد.

لذا اکیدا توصیه می شود در صورت لزوم انجام جراحی انحـراف زانو ، حتما به یک جراح ستون فقرات مجرب مراجعه فرمایید تا احتمال بروز عوارض مذکور به حداقل ممکن برسد.

دکتر محمد ابراهیم طاهریان بهترین متخصص ارتوپد در تهران و از برجسته ترین جراحان اندام و ستون فقرات استان تهران هستند که نتایج مطلوبی از انجام این عمل جراحی برای مراجعین خود به ارمغان می آورند.