عمل جراحی فیوژن ستون فقرات

جراحی فیوژن ستون فقرات ؛ به عنوان یکی از متدهای جراحی ستون مهره ها به شمار می رود که از دهه 90 میلادی به مرور ، توسعه یافته است.

از جراحی فیوژن ستون فقرات ، می توان به عنوان یکی از پیچیده ترین روش هایی اشاره کرد که در راستای درمان اختلالات و مشکلات مهره ها مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی جراحی اندام و ستون فقرات به روش فیوژن ، سبب اتصال دائمی مهره ها به یکدیگر و ایجاد یک واحد استخوانی منفرد شده و در نتیجه ، منجر به تقلیل دامنه حرکات در نقطه اتصال مهره ها می گردد.

لازم به ذکر است جراحی فیوژن ستون فقرات ، تنها در صورتی مجاز خواهد بود که فرد از کلیه ابعاد ؛ علی الخصوص از منظر این که آیا روش های کم تهاجمی در وی پاسخگو هستند یا خیر ؛ مورد بررسی قرار گیرد.

زیرا در برخی موارد ، ممکن است بیمار در وضعیتی باشد که بکارگیری روش های درمانی با حداقل تهاجم ؛ از قبیل جراحی دیسککتومی ستون فقرات ، برای وی مناسب تر بوده و به نتایج قابل قبولی بیانجامد.

لذا بر اساس مطالب مذکور باید اشاره داشت که جراحی فیوژن ستون مهره ها ، آخرین گزینه جهت درمان مشکلات و دردهای ستون فقرات محسوب شده و ، تنها در مواردی که تمامی روش های درمانی غیر تهاجمی ( غیر جراحی ) بر روی بیمار مورد استفاده واقع شده و به درمان ، منتج نشده باشند ؛ انجام آن بلامانع است.

جراحی فیوژن ستون فقرات

عوارض جراحی فیوژن ستون فقرات

عمل جراحی فیوژن ستون فقرات به دلیل ماهیت تهاجمی ای که دارد ، قاعدتا عوارضی برای بیمار به دنبال دارد که برخی از شایع ترین این عوارض عبارتند از :

  • آسیب دیدگی اعصاب
  • نشت مایع نخاعی
  • عفونت در موضع عمل
  • اختلالات ادراری
  • افت شدید حرکت مهره ای

لازم به ذکر است در مواردی که به منظور انجام جراحی به این روش ، جهت پیوند گرافت استخوانی از گرافت پیوندی فردی دیگر ( آلوگرافت ) استفاده شده باشد ، احتمال پس زدن گرافت وجود دارد.

آیا می توان عوارض جراحی فیوژن ستون فقرات را کاهش داد ؟

جهت تحقق این امر ؛ پیش از هر چیز باید در انتخاب جراح ستون فقرات ، نهایت دقت را بکار گرفت و همچنین قبل و بعد از جراحی ستون فقرات به روش فیوژن ؛ باید اقدامات و مراقبت های لازم را مورد توجه قرار داد.

به طور کلی افرادی که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند ، باید در رعایت موارد ذیل دقت کافی داشته باشند :

  • پس از ترخیص از بیمارستان باید حرکات خود و حتی جابجایی در یک موقعیت ثابت را کاملا محدود کنند تا بدین ترتیب گرافت پیوند شده ، در موضع مورد نظر به درستی تثبیت گردد.
  • دست کم به مدت 2 الی 6 ماه بعد از جراحی فیوژن انجام امور سنگین اکیدا ممنوع است.
  • رعایت سبک صحیح زندگی ( تحرک کافی و رژیم غذایی سالم ) ؛ قبل و بعد از جراحی فیوژن ستون فقرات باید رعایت گردد.
  • ترک مصرف سیگار و دخانیات از چند ماه قبل از جراحی ستون فقرات به روش فیوژن ، یکی دیگر از ضروریات این عمل جراحی می باشد.