درمان انحراف ستون فقرات به روش کم تهاجمی

درمان انحراف ستون فقرات : اگر در یک فرد سالم ، ستون مهره‌ها را از روبرو یا پشت نگاه کنید ؛ خواهید دید که ستون فقرات وی به صورت یک خط راست دیده می‌شود. در حالیکه در بیماران مبتلا به انحراف ستون فقرات ( بیماری کَژپُشتی یا اسکولیوز ) ، ستون مهره ها دچار انحراف جانبی به راست یا چپ می باشد که این مسئله می تواند به دنبال ناهنجاری مادرزادی ( مثلا نوروفیبروماتوز ) یا اسکولیوز اکتسابی (به عنوان مثال بیماری راشیتیسم ) ایجاد گردد.

همچنین توجه داشته باشید اختلال عملکرد عضلات که ماهیچه ‌آسیبی ( میوپاتی ) نامیده می شود نیز در اغلب موارد به نوع خاصی از کژپشتی منجر می شود که به آن کژپشتی ماهیچه ‌آسیبی اطلاق می گردد و دیستروفی های عضلانی جزو این گروه قرار می‌گیرند.

گاها کژپشتی ، به علت اختلال عملکرد عصب ایجاد می شود که تحت عنوان کژپشتی عصب آسیبی یا اصطلاحا نوروپاتی شناخته می‌شود.

به طور کلی مسئله مهمی که باید در خصوص انحراف جانبی ستون فقرات بدان توجه داشته باشیم ، این است که جهت حرکت زوائد خاری به سمت تقعر می باشد ؛ درحالی که دنده ها و مهره ها بر خلاف زوائد خاری چرخشی ، تحدب دارند. این پدیده ( چرخش دنده ها به سمت تحدب ) ، باعث ایجاد برجستگی در سمت تحدب می گردد که به آن کوهان خلفی گفته می شود.

دکتر محمد ابراهیم طاهریان بهترین جراح ستون فقرات و از برجسته ترین پزشکان متخصص ارتوپد در تهران می باشند که امکان درمان انحراف ستون فقرات را با روش های غیرتهاجمی ؛ از جمله جراحی آندوسکوپیک به بهترین نحو ممکن برای مراجعین محترم خود فراهم می آورند.

درمان انحراف ستون فقرات

انواع انحراف ستون فقرات

به هرگونه انحراف ستون فقرات ، کژپشتی می گویند که به دو صورت C و S وجود دارد که در نوع C ، یک قوس و در نوع S ، دو قوس غیرطبیعی ایجاد می شود.

لازم به ذکر است که میزان قوس ، در افراد مبتلا متفاوت است ؛ لذا این مسئله نوعی از درجه بندی را ایجاد می کند.

در کژپشتی به دلیل عدم قرینگی و غیرطبیعی بودن ستون فقرات ، نیروهای وارده به آن حتی در صورت طبیعی بودن نیز باعث فشار به عضلات ، رباط ها ، دیسک های بین مهره ای و مفاصل بین مهره ای پشتی می گردد و در نتیجه منجر به تشدید درد در ستون فقرات ؛ به ویژه در ناحیه کمر می شود.

البته باید خاطر نشان نمود که طبقه بندی کژپشتی به دو صورت غیرساختمانی ( حرکتی ) و ساختمانی ( ثابت ) نیز در نوع درمان ، مهم است.

  • انحراف ستون فقرات غیرساختمانی

در نوع غیرساختمانی که برگشت پذیر نیز خوانده می شود ؛ انحراف ستون فقرات ، در صورت خم کردن تنه به جلو یا دراز کشیدن اصلاح می شود.

توجه داشته باشید که قرار گیری در وضعیت های نادرست ، کمردردهای شدید ؛ به خصوص فتق دیسک ، برخی از تومورها و اختلاف طول اندام ها می توانند این نوع از انحراف ستون فقرات را ایجاد کنند.

درمان انحراف ستون فقرات

  • انحراف ستون فقرات ساختمانی

در نوع ساختمانی برخلاف نوع غیرساختمانی ، در حالت خم شدن به جلو انحراف و قوس از بین نمی رود.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که اسکولیز ساختمانی به دلیل نقص عضو ، برخی از بیماری های عضلانی ، بعضی از ناهنجاری های مادرزادی ، بیماری های عصبی ؛ مانند فلج مغزی ، فلج اطفال یا سیرنگومیلی و غیره و گه گاه به دلایل ناشناخته در کودکان ، نوجوانان و جوانان به وجود می آید.

از این رو لازم به ذکر است که اسکلیوز یا کژپشتی ؛ با توجه به نوع آن ، میزان انحراف ، سن بیمار و غیره نیاز به وسایل کمکی ، فیزیوتراپی یا عمل جراحی دارد.

این بیماری بیشتر در دختران نوجوان پدید می‌آید و به طور کلی در دوران کودکی دیده می شود ، اما در بزرگسالی نیز ممکن است ایجاد شود.

اسکولیوز در بزرگسالان می تواند به دلایل مختلفی از جمله ژنتیک ، موقعیت ناهموار لگن ، جراحی های قبلی ستون فقرات یا مفصل ، کجی زانو یا پا و حتی آسیب های سر رخ دهد.

علل انحراف ستون فقرات

انحراف ستون فقرات ، علل مختلفی دارد که شایع ترین آن کژپشتی ناشناخته ،Idiopathic  می باشد. ( اصطلاح ایدیوپاتیک یا ناشناخته ، اغلب برای توصیف بیماری بدون علت قابل تشخیص استفاده می شود. )

اختلالات ناشناخته یا ایدیوپاتیک ؛ با ضایعات مغزی ، ناهنجاری های عصبی غیر از تشنج یا اختلال روانی همراه نیستند و تمایل دارند خود محدود شوند یا به راحتی به داروهای ضد صرع پاسخ دهند.

امروزه اسکن های سه بعدی لیزری ؛ به تشخیص و همچنین بررسی‌های دوره ای این نوع اختلال کمک می کنند و با توجه به عدم آسیب بر غدد جنسی فعال در طی دوره بلوغ ترجیح داده می شوند.

ستون فقرات دارای برخی منحنی های طبیعی به جلو و عقب است. اما نباید به پهلو خم شود. در این بیماری، ستون فقرات به شکل S یا C به سمت دیگر خم می شود. اگر منحنی شدید باشد ، می تواند باعث شانه یا بدن ناهموار شود که به نظر می رسد بدن به یک طرف متمایل است.

درمان انحراف ستون فقرات

روش درمان انحراف ستون فقرات

اگر مشکوک به انحراف ستون فقرات هستید ، باید در مورد یک برنامه درمانی مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

درمان این بیماری ، به دو روش درمان جراحی و درمان غیرجراحی صورت می‌گیرد که از درمان های غیرجراحی می توان به ورزش های سه بعدی ، شروث “schroth” ، بریس های تخصصی ستون فقرات ، فیزیوتراپی و کاردرمانی اشاره داشت.

توجه داشته باشید که برخی از منحنی ها ( درجات انحراف ستون فقرات ) ، عمیق تر از برخی دیگر هستند.

انحراف خفیف ستون فقرات ، معمولا به مراقبت پزشکی قابل توجهی نیاز نخواهد داشت. اسکولیز خفیف ، به طور کلی اصطلاحی است که برای توصیف انحراف با زاویه کاب یا انحنای ستون فقرات کمتر از 20 درجه بکار می رود. ( اسکولیوز خفیف بیشترین پاسخ را به درمان ورزشی دارد. )

اسکولیوز متوسط ، ممکن است با ورزش درمان شود ؛ اما استفاده از بریس نیز گاهی توسط پزشک توصیه می شود. اسکولیوز متوسط ، ممکن است به اسکولیوز شدید تبدیل شود که به صورت انحنای ستون فقرات بین 40 تا 45 درجه تعریف می شود و عموما با جراحی ستون فقرات اصلاح می شود.

لازم به ذکر است که هدف از جراحی انحراف ستون فقرات ، کاهش منحنی غیرطبیعی در ستون فقرات و همچنین جلوگیری از پیشرفت بیشتر و بدتر شدن آن است.

درمان انحراف ستون فقرات به روش آندوسکوپی

جراحی کم تهاجمی آندوسکوپی برای درمان انحراف ستون فقرات ، از طریق چند برش کوچک انجام می شود.

در این روش ، یک ابزار نازک مانند تلسکوپ با یک دوربین فیلمبرداری کوچک به نام آندوسکوپ از طریق برش های کوچک وارد موضع مورد نظر می شود. ( آندوسکوپ ، تصاویر داخلی بدن بیمار را روی صفحه تلویزیون اتاق عمل به جراح نشان می دهد. )

این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود ؛ جراح ستون فقرات برای انجام آن ، چندین برش کوچک می زند و ابزار آندوسکوپ را از طریق برش ها وارد بدن بیمار می کند.

این عمل ، هنگام مشاهده تصاویر آندوسکوپ روی صفحه ؛ با بازوهای رباتیک انجام می شود و در نهایت همه ابزارها از برش ها خارج و برش ها بخیه می شوند.