اختلالات و مشکلات راه رفتن اطفال

یکی از شایع ترین بیماری های ارتوپدی در بین کودکان ، مشکلات راه رفتن اطفال می باشد. این قبیل بیماری ها در بین اطفال بسیار رواج داشته و متاسفانه شاهد مراجعه بسیاری از والدین به مراکز ارتوپدی هستیم که با اشکلات موجود در رابطه با راه رفتن کودکان مواجه بوده و از این مسئله به شدت نگران هستند.

اگر کودکی دچار بیماری های ارتوپدی باشد ، زمانی که شروع به راه رفتن می کند این بیماری ها خود را نمایان خواهند کرد ؛ به طوری که والدین به سهولت می توانند این ایرادات را در حین راه رفتن کودک ، تشخیص دهند.

تشخیص بیماری های ارتوپدی اطفال

بدین منظور توصیه می شود بلافاصله پس از تولد ، تمامی اندام های نوزاد بویژه ستون فقرات او تحت معاینه قرار گیرند ؛ به انجام غربالگری بلافاصله پس از تولد نیز به شدت تاکید می شود ، چرا که به کمک غربالگری می توان بسیاری از بیماری های ارتوپدی اطفال را در زمان تولد تشخیص داد.

توجه داشته باشید که در صورت وجود مشکل ؛ با تشخیص زود هنگام می توان ، این بیماری ها را با روش هایی بسیار ساده درمان نمود.

در برخی از مواقع ، والدینی که سن فرزندان آن ها 5 یا بیش از آن می باشد جهت درمان مراجعه می کنند. متاسفانه مراجعه در این زمان بسیار دیر می باشد و در نتیجه ، درمان این بیماران ، نیازمند انجام روش های سخت تری هم چون جراحی خواهد بود.

مشکلات راه رفتن اطفال

مشکلات ارتوپدی اطفال

یکی از بیماری های شایع ارتوپدی کودکان ، انحراف پا به سمت داخل می باشد که در علم پزشکی آن را متاتارسوس ادداکتوس می نامند ؛ شانس ابتلا به این بیماری در دختران و پسران یکسان است.

بیماری انحراف پا می تواند با بسیاری از بیماری های دیگر ارتوپدی ؛ همچون در رفتگی لگن همراه باشد.

کودکی که به این بیماری مبتلا است ؛ در زمان راه رفتن ، پای خود را به سمت داخل خم می کند.

این بیماری در 50 درصد از موارد هر دو پای کودک را درگیر می کند ، به همین علت به پزشکانی که غربالگری اطفال را انجام می دهند توصیه می شود پای نوزادان را با یکدیگر مقایسه نکنند ، بلکه پای آن ها را با حالت پای طبیعی قیاس نمایند.

علل ابتلا به بیماری انحراف پا

علت مبتلا شدن کودکان به این بیماری ، غالبا ناشی از سه عامل می باشد که عبارتند از :

  • انحراف ناحیه جلویی پا به داخل
  • چرخش استخوان ساق پا به داخل
  • چرخش استخوان ران به سمت داخل

مشکلات راه رفتن اطفال

درمان انحراف پای کودکان

بهترین زمان جهت درمان بیماری انحراف پای اطفال ، قبل از یک سالگی می باشد ؛ برای بسیاری از والدین این سوال پیش می آید که چگونه قبل از این که کودک ، شروع به راه رفتن کند می توانیم این بیماری را تشخیص دهیم ؟

همانطور که گفته شد با انجام غربالگری این بیماری مشخص می شود ؛ همچنین خود والدین نیز با مشاهده پای کودک ، به راحتی می توانند متوجه غیر طبیعی بودن آن شوند.

در اکثر مواقع بیماری متاتارسوس ادداکتوس یا انحراف پا به سادگی به وسیله روش هایی ؛ همچون ماساژ درمانی قابل درمان است ، اما زمانی که شدت بیماری زیاد باشد ، متخصص ارتوپد با انجام روش هایی ؛ همچون گچ گرفتن ، جراحی و غیره اقدام به درمان مشکلات راه رفتن اطفال می نماید.