دکتر محمد ابراهیم طاهریان

متخصص جراحی استخوان و مفاصل


مصاحبه های تلوزیونی

مراجعه به مطب

وضعیت فعلی جراحی اندوسکوپی دیسک

وضعیت فعلی جراحی دیسک تشخیصی : بررسی مطالعات کنترل شده مقایسه روش های تمام آندوسکوپی برای فتق دیسک به روش های استاندارد

مقدمه :
درد نوروپاتی نشات گرفته از فتق دیسک ستون فقرات ، یک مشکل بسیار شایع است . در اکثر مواقع ، جراحی های دیسک زمانی انجام می شود که اقدامات محافظه کارانه و تزریق برای کاهش درد انجام شده باشد . به دلیل آسیب های کمتر و تسریع در بهبودی ، جراحی آندوسکوپی نخاعی به طور فزاینده ای مورد استقبال قرار گرفته است .این بررسی کلینیکی ، ارزیابی مطالعات کنترل شده ای است که جراحی فول آندوسکوپی دیسک کمر را با جراحی میکروسکوپی دیسک کمر مقایسه می کند .

بررسی جامع مقالات :
هدف این تحقیق ، مقایسه و ارزیابی نتایج بالینی و عوارض عمل فول آندوسکوپی دیسک ، با روش های استاندار میکروسکوپیک است . تحقیقاتی که با توجه به مطالعات گردآوری شده تا ژانویه 2013 انجام شده حاکی از این است که بعد از دسته بندی 504 نتیجه غربالگری ، در نهایت 5 مورد به طور کاملا تصادفی انتخاب شدند . همه ی محتواها بدست آمده از مطالعات ، نتایج کلینیکی و عوارض تجزیه تحلیل شدند .

نتایج به دست آمده در این مطالعات حاکی از این است که : انجام آندوسکوپی دیسک به زمان زیادی نیاز ندارد ، خونریزی در این عمل کم است ، درد کمتری در محل انجام عمل وجود دارد ، توانبخشی بیمار بعد از عمل سریعتر انجام میگیرد ، زمان بستری بیمار در بیمارستان کوتاه است و نسبت به روشهای میکروسکوپی بازگشت بیمار به زندگی و کار روزمره سریعتر انجام می پذیرد . در هر 5 مورد با روش آندوسکوپی دیسک ، بیماران عوارض کمتری داشتند ولی در دو مورد عوارض به شکل کاملا واضحی کم بود . این مطالعه نشان می دهد در جراحی با روش آندوسکوپی نیاز کمتری برای انجام ارترودز بعد از عمل وجود دارد .

محدودیت ها :
همه ی این تحقیقات که توسط پژوهشگران با تجربه از بررسی موارد انتخاب شده تصادفی انجام شده است در اختیار جراحان کم تجربه تر در اندوسکوپی دیسک قرار می گیرد .

نتیجه گیری :
این مطالعات نشان میدهد ، جراحی فول آندوسکوپی دیسکهای کمری و گردنی می تواند نتایج مشابهی با جراحی میکروسکوپی دیسک داشته باشد . در جریان این مطالعات مشخص می شود که در جراحی آندوسکوپی دیسک میزان عوارض نه تنها بیشتر نمی شود بلکه کمتر نیز خواهد شد و با توجه به نتایج همسانی که با هر دو متد حاصل می شود جراحی فول آندوسکوپی دیسک با توجه به عوارض کمتری که دارد می تواند به طور کلی موفقیت آمیزتر باشد .
این مقاله به زبان انگلیسی

Reference


آدرس مطب : تهران ، خیابان آفریقا ، چهارراه جهان کودک ، نبش کوچه صانعی ، برج امیر پرویز ، طبقه دوم ، واحد 23
تلفن : 88878411 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فیلم های آموزشیمصاحبه های تلوزیونیمطالب و مقالات فارسیمطالب و مقالات انگلیسیآدرس و کروکی کلینیکصفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگر